Login Form

Top Panel

#UNSA-FF | Upisi

Upis na I. godinu I. ciklusa studija @UNSA-FF

- - - - - -

fb | | yt

A+ R A-

Zašto upisati #UNSA-FF?

Centar za naučnoistraživački rad i stručne aktivnosti (Centar NIRSA)

  • Objavljeno: Četvrtak, 03 Juni 2021 14:54
  • Klikova: 5711

Centar za naučnoistraživački rad i stručne aktivnosti (Centar NIRSA) formiran je 2010. godine kao podorganizacijska jedinica Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Djelatnost Centra NIRSA uključuje naučnoistraživački rad iz filozofskih, socioloških, historijskih, historije umjetnosti, arheoloških, pedagoških, psiholoških, filoloških, lingvističkih, iz oblasti primijenjene lingvistike, metodike nastave, književnohistorijskih i bibliotečkih nauka, socijalne pedagogije, antropologije i etnologije, te i djelatnosti stručnog obrazovanja i usavršavanja, nostrifikacija diploma, provjera znanja iz materinjeg (bosanskog, hrvatskog i srpskog) i stranih jezika, dopunski ispiti, prevodilački rad, lektorisanje, pedagoško i permanentno obrazovanje, izdavačka i druga djelatnost, konsultantske i ekspertne usluge, te nastavnonaučni i stručni poslovi u skladu sa Zakonom. Centar za naučnoistraživački rad i stručne aktivnosti (Centar NIRSA) čine slijedeće organizacione jedinice:

  1. Institut za teorijska, analitička i primijenjena istraživanja u društvenim i humanističkim disciplinama (voditelj Instituta je dr. Kenan Šljivo)
  2. Institut za arheologiju (voditelj Instituta je dr. Adnan Kaljanac)
  3. Institut za književnost i kulturološke studije (voditeljica Instituta je dr. Adijata Ibrišimović-Šabić)
  4. Centar za jezik (voditeljica Instituta je dr. Amira Sadiković)
    1. Centar za strane jezike (voditeljica Centra je dr. Amira Sadiković)
    2. Centar za bosanski, hrvatski i srpski jezik (voditeljica Centra je dr. Amela Šehović)
  5. Centar za psihološka istraživanja, edukaciju i savjetovanje (voditeljica Centra je dr. Mirna Marković)
  6. Centar za permanentno usavršavanje i cjeloživotno učenje (voditeljica Centra je dr. Lejla Kafedžić)
  7. Znanstveno-istraživački inkubator (ZINK), (voditelj Centra je dr. Vedad Muharemović)
  8. Centar za historijska istraživanja (voditelj Centra je dr. Amir Duranović)

 

Institut za teorijska, analitička i primijenjena istraživanja u društvenim i humanističkim disciplinama

Institut za teorijska, analitička i primijenjena istraživanja u društvenim i humanističkim disciplinama bavi se proučavanjem suvremenih filozofskih problema i razvija formalne analitičke alate za njihovo razumijevanje; proučava fenomene društvene i političke ontologije u oblasti sociologije; bavi se proučavanjem psiholoških fenomena i mentalnih stanja u područjima bihejvioralne, analitičke, deskriptivne, kognitivne i drugih područja psihologije; bavi se proučavanjem aspekata obrazovanja i vaspitanja u različitim dobnim, spolnim, profesionalnim i radnim okruženjima, te se u institutu kontekstualiziraju doprinosi postmodernih istraživanja u oblasti svjetske književnosti, književnosti naroda u Bosni i Hercegovini, opće i nacionalnih historija, itd.

Fenomeni kojima se bavi Institut najvećim dijelom su interaktivni i uzajamno se uslovljavaju, konstituiraju i dekonstituiraju u različitim ideološkim sustavima. Pitanje o identitetu kao složenom konceptu koji sadrži komponente individualnog, kolektivnog, etničkog, nacionalnog, profesionalnog određenja modernog čovjeka prožeto je pitanjima primarnog jezika i kulture, internacionale i transnacionalne socijalizacije u procesima tranzicije i globalizacije, pitanjima konfliktnih situacija, donošenja odluka i rješavanja problema u društvu zasnovanom na znanju. Istraživanja se fokusiraju na studije slučaja u bh. društvu ali uvažavaju komparativne sociološke, psihološke i pedagoške prakse.

Cilj rada Instituta je bolje razumijevanje humanističkih i društvenih disciplina u suvremenom društvu i načina na koji iste doprinose modeliranju i transformiranju obrazovnog i naučnoistraživačkog ambijenta u Bosni i Hercegovini i svijetu.

 

Institut za arheologiju

Institut za arheologiju osnovan je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu 2013. godine i jedna je od podorganizacionih jedinica Centra za naučnoistraživački rad i stručne aktivnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (Centar NIRSA).

Djelatnost Instituta pokriva sve aktivnosti koje se mogu povezati sa arheologijom kao naukom, te očuvanjem i promocijom arheološke baštine.

U sklopu aktivnosti Instituta organiziraju se i implementiraju različiti vidovi istraživanja arheološke baštine, prije svega geofizička neinvazivna istraživanja, kao i utvrđivanje arheološkog potencijala na prostoru koji je predmet istraživanja. Uz ove vidove istraživanja se organiziraju i zaštitna i sistematska istraživanja arheoloških lokaliteta.

Aktivnosti Instituta se ogledaju i u organizaciji i implementaciji naučnog rada, usavršavanju naučno-istraživačkih metoda na polju arheologije. Također, Institut svojim aktivnostima doprinosi razvoju i afirmaciji raznorodnog kulturno-historijske baštine Bosne i Hercegovine i okolnih zemalja. U implementaciji aktivnosti Instituta za arheologiju učestvuju studenti sa Katedre za arheologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu i sa drugih Univerziteta u regiji, te različiti mladi profesionalci, iz Bosne i Hercegovine i regije, koji djeluju na polju kulturnog nasljeđa. Kroz aktivnosti različitih domaćih i međunarodnih projekata Institut surađuje sa naučnim i stručnim institucijama u zemlji i inozemstvu. Institut za arheologiju posjeduje kapacitet da se bavi izdavačkom djelatnošću i organizacijom naučnih skupova.

Sve prethodno navedene aktivnosti se vrše na arheološkim lokalitetima koji pripadaju svih hronološkim periodima ljudske prošlosti, odnosno lokalitetima iz prahistorije, antike i srednjeg vijeka, te novoga vijeka.

Institut za arheologiju primjenjuje sve suvremene metode i interdisciplinarni pristup arheološkoj nauci. U slučaju kada se obavljaju neinvazivna istraživanja Institut za arheologiju koristi suvremenu geofizičku opremu da bi se ustanovilo današnje stanje arheološkog lokaliteta bez njegovog uništavanja.

Institut za arheologiju je u mogućnosti da u sklopu svojih aktivnosti izvrši evaluacije, te da daje stručna mišljenja, izrađuje naučne i stručne programe, elaborate i izvještaje iz oblasti arheologije.

Od trenutka osnivanja 2013. godine Institut za arheologiju je učestvovao u implementaciji međunarodnog projekta Tempus BIHERIT (530755-TEMPUS-1- 2012-1-BA-TEMPUS-JPCR), te su u sklopu njegovih aktivnosti izvršena arheološka istraživanja više istraživanja.

 

Institut za književnost i kulturološke studije

Institut za književnost i kulturološke studije trenutno je jedina naučnoistraživačka ustanova ove vrste nakon gašenja nekadašnjeg Instituta za književnost u Sarajevu (osnovan 1966. – prestao sa radom 1992.).

U osnovne pravce djelatnosti Instituta spadaju književnoteorijska, književnohistorijska, komparatistička te poetička istraživanja, odnosno proučavanje i tumačenje književnih i kulturnih fenomena u najširem smislu, kako u oblasti književnosti BiH / književnosti naroda BiH, tako i u području stranih književnosti / književnosti na stranim jezicima – arapskom, engleskom, francuskom, grčkom, italijanskom, latinskom, njemačkom, perzijskom, ruskom (i drugim slavenskim jezicima), španskom, turskom…, a posebna pažnja posvećena je stvaranju preduvjeta za pripremanje historije književnosti BiH.

Institut također radi na naučnim i kritičkim izdanjima domaćih i stranih pisaca, izdanjima književnih prijevoda te izradi bibliografija i obradi arhivske književne građe.

Naučnoistraživački rad Instituta ostvaruje se putem naučnoistraživačkih projekata, koje Institut realizira samostalno ili u saradnji s drugim odgovarajućim ustanovama u zemlji i inostranstvu. Svojim naučnoistraživačkim radom Institut predstavlja književnonaučnu bazu Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, a u naučnoistraživačkim projektima Instituta učestvuju članovi akademskog osoblja Fakulteta iz odgovarajućih oblasti i područja, s mogućnošću angažmana vanjskih saradnika. Institut je otvoren za različite naučnoistraživačke predmete i pristupe, kao i za autorska i za timska, odnosno disciplinarna, multi-, inter- i transdisciplinarna naučna istraživanja, a posebno za domaću i međunarodnu naučnoistraživačku saradnju. Naučnoistraživački rad Instituta prati i organizacija naučnih skupova – okruglih stolova, konferencija, kongresa, simpozija i sl., zasebnih ili vezanih za pojedine naučnoistraživačke projekte Instituta, kao i izdavačka djelatnost, organizirana u više izdavačkih linija – časopis Godišnjak (godišnja serijska publikacija Instituta) te edicije ZborniciRadovi i Posebna izdanja (monografske publikacije Instituta).

Institut je posvećen i stručnim aktivnostima, posebno onima koje za cilj imaju cjeloživotno obrazovanje i profesionalno usavršavanje nastavnika i profesora književnosti, kao i drugih ciljnih grupa, naročito putem seminara, radionica i drugih obrazovnih programa i programa usavršavanja.

 

Centar za jezik

Centar za strane jezike

Centar za strane jezike organizira kurseve stranih jezika koji se izučavaju na Filozofskom fakultetu, certificiranu provjeru znanja iz stranih jezika, te specijalizirane kurseve vezane za jezik.

Specijalizirani kursevi uključuju i obuku iz konferencijskog prevođenja. Obuka se drži uz korištenje najsavremenije opreme (Brahler) i kabina koje zadovoljavaju međunarodne standarde, a izvode je iskusni profesionalni prevodioci koji su u Direkciji za konferencijsko prevođenje Evropske komisije (SCIC) stekli kvalifikaciju predavača. Jezici uključeni u obuku: engleski, njemački, francuski.

Certificirana provjera znanja za engleski jezik je namijenjena svima koji žele imati međunarodno priznato uvjerenje, a organizira se u saradnji s Britanskim savjetom. Provjera znanja izvodi se na platformi APTIS, koju koriste brojni univerziteti u Evropi i svijetu. Cjenovno je pristupačna, jer je namijenjena prvenstveno studentima Univerziteta u Sarajevu koji se prijavljuju na programe razmjene, ali i dostupna građanstvu. Certifikat zajednički izdaju Britanski savjet (British Council) i Filozofski fakultet, međunarodno je priznat i može se koristiti u profesionalne i akademske svrhe (prijava za posao, prijava za stipendiju, akademsku razmjenu i sl.).

Od akademske 2018/19. Centar nuditi specijalizirane kurseve jezika (engleski za akademske potrebe, engleski za pravnike, itd.).

 

Centar za bosanski, hrvatski i srpski jezik

Centar za bosanski, hrvatski i srpski jezik pri Centru za naučnoistraživački rad i stručne aktivnosti Filozofskog fakulteta u Sarajevu (NIRSA) osnovan je 2014. godine. Od tada dužnost voditeljice Centra obavlja prof. dr. Amela Šehović. Aktivnosti Centra su raznolike: 

  1. organizacija Škole bosanskoga jezika za strance, koja je jedina takva škola za učenje bosanskoga jezika na nekom fakultetu u našoj regiji. Nakon završetka nastave polaznici škole imaju mogućnost dobijanja certifikata ukoliko polože ispit na kraju održanoga kursa. Na ovaj način, povećava se motiviranost potencijalnih kandidata i kandidatkinja za pohađanje škole bosanskog jezika upravo na Filozofskom fakultetu a ne pri nekim drugim stručnim i ostalim udruženjima.
  2. izrada udžbenika namijenjenih polaznicima ove škole, kao i testova za provjeru znanja bosanskog, hrvatskog i srpskog jezika kao stranog jezika, i to u skladu sa Evropskim referentnim okvirom; 
  3. obuke za lektore, nastavnike i prevodioce putem radionica, seminara i sl.; 
  4. lektorske usluge.

Pokretanje ovoga centra imalo je za cilj afirmiranje učenja bosanskog, hrvatskog i srpskog jezika kao stranog jezika na ustanovi koja to svojim kadrovima itekako omogućuje, ali i da se pozicija našeg jezika afirmira u domaćem i internacionalnom okviru. 

 

Centar za psihološka istraživanja, edukaciju i savjetovanje (CPIES)

Aktivnosti CPIES-a usmjerene su na primjenu psiholoških spoznaja s ciljem pokretanja razvoja društva u cjelini, unapređenja kvalitete življenja, razvijanja i unapređenja ljudskih potencijala te poticanja razvoja blagostanja pojedinca.

CPIES je zamišljen kao centar naučno-istraživačkih, edukativnih i savjetodavnih aktivnosti koje se predlažu, osmišljavaju i realiziraju od strane nastavnika i saradnika Odsjeka za psihologiju ili u saradnji sa drugim institucijama i organizacijama. 

Tri su osnovne grupe aktivnosti koje se mogu planirati i realizirati u okviru CPIES: 

  1. Naučno-istraživačke aktivnosti (Realizacija fundamentalnih i aplikativnih naučno-istraživačkih projekata na prijedlog i uz koordinaciju Odsjeka, samostalno ili u saradnji sa pojedincima ili institucijama.)
  2. Edukacijske aktivnosti (npr. komercijalne edukacijske aktivnosti namijenjene edukaciji psihologa i drugih stručnjaka, i to u specifičnim područjima, poput: primjene psiholoških testova i tehnika, psihološkog obrazovanja sadašnjih i budućih nastavnika, uspješnog učenja i poučavanja, edukacije nastavnika za odgojno-obrazovni rad sa djecom sa posebnim potrebama, unapređenja komunikacijskih kompetencija, treninga asertivnosti, itd.; edukacijske aktivnosti usmjerene ka unapređenju kompetencija studenata iz fundamentalnih ali i primijenjenih oblasti psihologije.)
  3. Savjetodavne aktivnosti (npr. savjetodavni rad za različite ciljne populacije, prvenstveno za studente, nastavno-naučno osoblje, organizacije i kompanije; savjetodavni rad sa studentima koji imaju problema i poteškoća u učenju, ali i drugima koji se suočavaju sa različitim problemima prilagodbe na poslu ili u svakodnevnom životu; savjetodavni rad usmjeren prema kompanijama i menadžerima u procesu selekcije kandidata i razvoja ljudskih resursa itd.)

Važna aktivnost Centra je i izdavačka djelatnost, primarno usmjerena publikovanju rezultata istraživanja provedenih u Centru, ali i naučno-istraživačkih radova naučnika, istraživača i stručnjaka iz prakse prezentiranih u okviru naučno-stručnog skupa V sarajevski dani psihologije, koji se svake dvije godine realizira u organizaciji Odsjeka za psihologiju. Prema ukazanim potrebama i mogućnostima, Centar može biti nosilac ključnih aktivnosti u procesu izrade monografija, priručnika, knjiga i sl.

 

Centar za permanentno usavršavanje i cjeloživotno učenje

Djelatnost Centra za permanentno usavršavanje i cjeloživotno učenje je usmjerena na omogućavanje i realiziranje različitih oblika stručnog usavršavanja i profesionalnog razvoja kroz cjeloživotno učenje. Osnovno polazište u radu Centra je “pravo građanina na obrazovanje” u društvu koje uči, ali i pravog građanina da mu bude omogućeno da “utiče na obrazovanje kao javno dobro”. Stoga se u Centru uvažavaju oba pristupa, jedan, koji polazi od formalnih i unaprijed definiranih oblika cjeloživotnog učenja i drugi, koji za polazište uzima potrebe potencijalnih polaznika i svojim fleksibilnim pristupima i programima omogućava zadovoljavanje njihovih potreba za cjeloživotnim učenjem. U okviru Centra odvijaju se aktivnosti koje su usmjerene na obrazovanje stručnjaka različitih profila i razvoj odgovarajućih kompetencija za uspješan i kvalitetan pedagoško-psihološki i didaktičko-metodički rad u nastavi. U fokusu djelovanja Centra je rad sa pedagozima, nastavnicima iz osnovnih i srednjih škola, univerzitetskim saradnicima i nastavnicima, zaposlenim u SOS selima, djelatnicima u nevladinim organizacijama, itd.

 

Znanstveno-istraživački inkubator (ZINK)

Znanstvenoistraživački inkubator (ZINK) je prvi bosanskohercegovački inkubator koji djeluje u sastavu Centra NIRSA kao forma znanstvenoistraživačkog rada mladih istraživača na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Inkubator je registriran kao znanstvenoistraživačka organizacija u 7.okvirnom programu EU od strane Evropske komisije. Inkubator objavljuje časopis SOPHOS koji je indeksiran u tri internacionalne znanstvene baze (USA i Evropa).

OPĆI CILJEVI RADA ZNANSTVENOISRAŽIVAČKOG INKUBATORA 

  1. Pokretanje i razvoj znanstvenoistraživačkog rada studenata, asistenata i mladih istraživača na Univerzitetu u Sarajevu
  2. Uključivanje u međunarodnu znanstveno-istraživačku mrežu
  3. Povezivanje univerzitetski obrazovanih kadrova preko znanstvenoistraživačkog rada sa privrednim organizacijama i javnim institucijama

 

FOKUSIRANI CILJEVI RADA ZNANSTVENOISRAŽIVAČKOG INKUBATORA 

  1. Usmjeravanje studenata na produkciju vlastitih projekata
  2. Jačanje interesa za cjeloviti studijski program
  3. Povezivanje programa studija i programa znanstveno-istraživačkog rada

 

BUDUĆNOST RADA ZNANSTVENO-ISRAŽIVAČKOG INKUBATORA

  1. Uključivanje inkubatora u Centar za znanstvena istraživanja na Fakultetu
  2. Uključivanje inkubatora u mrežu znanstveno-istraživačkih inkubatora u EZ i svijetu
  3. Uključivanje mladih istraživača u mreže odličnosti i u integrirane projekte

 

Centar za historijska istraživanja (CeHIS)

U cilju ostvarivanja i dodatnog jačanja istraživačke misije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, osnaživanja pristupa najnovijim naučnim informacijama u oblasti historiografskih i srodnih istraživanja, planiranja i provođenja kvalitetnih naučnoistraživačkih projekata i stručnih aktivnosti pri Centru za naučnoistraživački rad i stručne aktivnosti Filozofskog fakulteta u Sarajevu (Centar NIRSA) formiran je Centar za historijska istraživanja (CeHIS).

Centar za historijska istraživanja teži izgrađivati i jačati visoke naučne standarde u oblasti historiografije te afirmirati kritički pogled na prošlost. Misija je Centra afirmirati naučnoistraživački rad u oblasti historiografije i jačati međusobne komunikacije unutar bosanskohercegovačke historiografije kao i snažno povezivanje sa susjednim i drugim historiografijama.

U namjeri ispunjenja svoje misije Centar svoje ciljeve realizira:

  1. izradom i realizacijom nezavisnih, inovativnih i znanstveno utemeljenih istraživačkih i stručnih projekata te poticanjem i koordinacijom projektnih aktivnosti;
  2. umrežavanjem bosanskohercegovačke historiografske zajednice sa inozemnim stručnjacima i institucijama u oblasti historiografije i srodnih disciplina;
  3. organiziranjem seminara i radionica za lično i profesionalno usavršavanje, konferencija, naučnih i stručnih skupova, okruglih stolova, javnih rasprava, foruma i sl.;
  4. u saradnji sa srodnim i drugim centrima i institucijama objavljivanjem originalnih izdanja, prijevoda, zbornika, priručnika, biltena i drugih publikacija;
  5. razvijanjem saradnje sa drugim srodnim bosanskohercegovačkim i stranim centrima, institucijama i organizacijama;
  6. javnim zagovaranjem stavova koje smatra korisnim i opravdanim za razvoj istraživačke misije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Vodic_za_buduce_studente_24-25.jpeg

Upis | #UNSA-FF

 

UNSA | BUDI STUDENT. STUDIRAJ NA #UNSA-FF

 

© IT@Univerzitet u Sarajevu - Filozofski fakultet