Login Form

Top Panel

#UNSA-FF | Upisi

Upis na I. godinu I. ciklusa studija @UNSA-FF

- - - - - -

By Damir Kobilic

fb | | yt

A+ R A-

Odsjek za komparativnu književnost i informacijske nauke

  • Objavljeno: Utorak, 25 Maj 2021 15:24
  • Klikova: 5998

Odsjek za komparativnu književnost i informacijske nauke osnovan je 1972. godine kao Odsjek za opštu književnost, teatrologiju i bibliotekarstvo, a na inicijativu Filozofskog fakulteta, Zajednice pozorišta BiH, Republičkog sekretarijata za kulturu, Dramskog studija, Društva bibliotekara BiH, kao i još nekih zainteresiranih ustanova. Ovako kombiniran, Odsjek je nastao na osnovu tadašnjih potreba za kadrovima iz oblasti scenskih umjetnosti i bibliotečke djelatnosti na prostoru BiH. Osnivanje Odsjeka omogućilo je obrazovanje scenskih umjetnika/umjetnica i reditelja/rediteljki prvi put u povijesti BiH, a s tim u vezi treba istaći i obrazovanje bibliotečkog kadra po prvi put u bivšoj Jugoslaviji.

Od početka Odsjek se orijentirao prema širokom obuhvaćanju najznačajnijih pojava u historiji svjetske književnosti, prema izučavanju savremenih dostignuća u oblasti bibliotekarstva i različitih teatroloških oblasti. Studij je bio organiziran na taj način da su prve dvije godine bile više posvećene izučavanju književno-teorijskih osnova i književno-povijesnih tokova, a posljednje dvije godine su obuhvatale posebne stručne discipline. Na smjeru bibliotekarstva postepeno su se razvijale pojedine stručne discipline, poput historije pisma, knjige i biblioteka, organizacije biblioteka, katalogizacije, klasifikacije, bibliografije i istraživačkih metoda. Na teatrologiji se, pored evropske drame i teatra, posebno izučavala historija (tada jugoslovenske) drame i teatra, kao i teorija glume, teorija režije, istorija i estetika filma, osnovi dramaturgije itd. No, osim ovih predmeta, studij je postepeno dograđivan posebnim disciplinama iz domena historije likovnih umjetnosti, publicističke stilistike, poezije i književne kritike. Time je bilo omogućeno da općeobrazovno književno usmjerenje postepeno prelazi u domen komparativistike. Za manji broj studenata/studentica, u saradnji s teatarskim festivalom MESS organizirana je praktična nastava iz glume i režije pa je do osnivanja Akademije scenskih umjetnosti u Sarajevu na ovom Odsjeku diplomirao velik broj reditelja/redateljki i dramskih umjetnika/umjetnica. Nakon osnivanja ASU u Sarajevu, teatrološko usmjerenje na Odsjeku je dokinuto, ali je nekoliko profesora/-ica sa ovog Odsjeka aktivno sudjelovalo u osnivanju i radu Akademije.

U ratnom i poratnom razdoblju struktura studija na Odsjeku je znatno izmijenjena, pa je naziv Odsjeka za opštu književnost, teatrologiju i bibliotekarstvo promijenjen u Odsjek za komparativnu književnost i bibliotekarstvo, a 2020. godine u Odsjek za komparativnu književnost i informacijske nauke.

Studij komparativne književnosti nudi znanja iz historije svjetske književnosti, teorije i metodologije proučavanja književnosti te historije i poetike književnih rodova i vrsta, književne kritike, teatrologije, filmologije i niza književnosti srodnih humanističkih disciplina. Studij informacijskih nauka nudi znanja iz teorije informacijskih nauka, informacijske kulture, informacijske i medijske pismenosti, organizacije i upravljanja informacijama, znanjem i baštinskim ustanovama, izdavaštva, digitalizacije, web designa, digitalne kulture.

U skladu s tim, raspon djelatnosti za koje su osposobljeni/e završeni studenti/studentice komparativne književnosti i informacijskih nauka veoma je širok, tako da oni/one mogu obavljati različite poslove vezane uz izdavaštvo, medije i kulturu u najširem smislu.

I u domenu izučavanja književnosti, i u domenu informacijskih nauka uložen je značajan trud da se sustignu savremeni tokovi u ovim oblastima i oblikuju pretpostavke za usklađivanje načina rada sa zahtjevima koji proizlaze iz bolonjskog procesa.

 

Nastavnici/-ice i saradnici/-ice

Tokom svog višedecenijskog postojanja na Odsjeku su radili: dr. sc. Josip Lešić, dr. sc. Tvrtko Kulenović,  dr. sc. Zdenko Lešić, dr. sc. Slavko Leovac, dr. sc. Nikola Koljević,  dr. sc. Ljubinka Bašović, dr. sc. Lamija Hadžiosmanović, dr. sc. Zdravko Kajmaković, dr. sc. Vojislav Maksimović, dr. sc. Emir Žuljević, dr. sc. Đorđe Slavnić, Dubravka Petranović, mr. sc. Zdravka Vučinić, dr. sc. Fatima Festić, dr. sc. Minka Memija, dr. sc. Nirman Moranjak-Bamburać, dr. sc. Kemal Bakaršić, dr. sc. Marko Vešović, dr. sc. Ivica Pinjuh.

Članovi/članice Odsjeka za komparativnu književnost i informacijske nauke danas su: dr. sc. Dževad Karahasan, akademik i redovni profesor, dr. sc. Muhamed Dželilović, redovni profesor, dr. sc. Marina Katnić-Bakaršić, akademkinja i redovna profesorica, dr. sc. Senada Dizdar, redovna profesorica, dr. sc. Edin Pobrić, redovni profesor, dr. sc. Nina Alihodžić, vanredna profesorica, dr. sc. Andrea Lešić-Thomas, vanredna profesorica, dr. sc. Lejla Kodrić Zaimović, vanredna profesorica, dr. sc. Almir Bašović, vanredni profesor, dr. sc. Mario Hibert, vanredni profesor, dr. sc. Lejla Hajdarpašić, vanredna profesorica, dr. sc. Ajla Demiragić, vanredna profesorica, dr. sc. Adisa Bašić, docentica, Fahrudin Kujundžić, MA, Džejla Khattab, MA, Feđa Kulenović, MA i Matija Bošnjak, MA.

 

Studijski programi

Na Odsjeku za komparativnu književnost i bibliotekarstvo se mogu upisati studijski programi I. ciklusa u svojstvu redovnog, redovnog samofinansirajućeg i vanrednog studenta u trajanju od tri godine, odnosno 6 semestara (180 ECTS) za sticanje zvanja BAKALAUREAT/BACHELOR.

Studijski programi I. ciklusa studija

Jednopredmetni studij

Komparativna književnost

Dvopredmetni studij

Komparativna književnost i bibliotekarstvo

Komparativna književnost i druga studijska grupa

Bibliotekarstvo i druga studijska grupa

Nakon završenog I. ciklusa studija, studenti mogu upisati studijski program II. ciklusa u svojstvu redovnog, redovnog samofinansirajućeg i vanrednog studenta u trajanju od dvije godine, odnosno 4 semestra (120 ECTS) za sticanje zvanja MAGISTAR/MASTER.

Studijski programi II. ciklusa studija

Jednopredmetni studij

Komparativna književnost

Dvopredmetni studij

Komparativna književnost i bibliotekarstvo

Komparativna književnost i druga studijska grupa

Bibliotekarstvo i druga studijska grupa

Vodic_za_buduce_studente_24-25.jpeg

sociologija

© IT@Univerzitet u Sarajevu - Filozofski fakultet